İşitme Testi

TEKNOSES ÜCRETSİZ ONLINE İŞİTME TESTİ
 

 


Teste başlamak için kulaklığınızı takarak oynatma butonunu seçiniz. Test sırasında sesi duymamaya başladığınızda oynatma butonundan sesi durdurunuz.
 

 

İşitme testi için başvurun

Sizi geri arayabilmemiz için lütfen aşağıdaki bilgileri sağlayın

Neden işitme testi yapılır?

İşitme testleri hastaların muhtemel bir işitme kaybının derecesinin ve şiddetinin belirlenmesi,duyduğu seslerin hassaslığının ölçümümünü ve buna bağlı olarak kullanması gereken işitme cihazının ,kullanılması amacıyla yapılan,yaklaşık 20- 30 dakika süren testlerdir.

Bir İşitme Testinde Ne Olur?

Bir işitme testi, bir kişinin işitme kaybından muzdarip olup olmadığını ve ne ölçüde olduğunu belirleyen bir dizi farklı muayeneden oluşur. İşitme uzmanı, işitme testini gerçekleştirmeden önce, ilk olarak işitme duyunuzla ilgili bazı soruları sorarak değerlendirmeye başlayacaktır. Bu sorular; işitme kaybınızı nasıl yaşadınız? Gürültüye veya başka olaylara maruz kaldınız mı?, Ailenizdeki kişiler işitme kaybından muzdarip mi? gibi sorulardır.

İşitme Testinde İlk muayene

İşitme uzmanı/ KBB hekimi, kulaklarınızı otoskop olarak adlandırılan özel bir cihazla inceleyerek analiz etmeye başlayacaktır. Bu muayene ile işitme uzmanı, kulak kanalında veya kulak zarında herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenebilmektedir

Yapılan bu muayeneden sonra, işitme test edilir. Bu muayene, arka plan gürültüsü olmayan sessiz veya özel bir ses geçirmez odada gerçekleşir.

İşitme testleri, bir odyometrist tarafından yapılan, kişinin ne kadar ses işitebildiğini analiz etmeye yarayan testlerdir. Hastanın işitme testi yaptırmasının gerekli olup olmadığı durumuna Kulak – Burun – Boğaz hekimi karar verir. Odyometri testleri kulaktaki işitme kaybının test edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

ODYOMETRİK MUAYENE

İşitmenin ölçülmesi ve işitme fonksiyonlarının analiz edilmesine odyometrik muayene denir. Bu ölçümlerde kullanılan cihazlara ise odyometre denir.

Teknoses İşitme Merkezi olarak sizlere bir kaç soru ile işitme testi, hazırladık. Bu testimizin sonucu resmi bir sonuç değildir ve işitme probleminizi anlamak için kesinlikle alanında profesyonel hekimlere başvurmanız veya Teknoses işitme merkezini ziyaret edip muayne olmanız gerekmektedir. İşitme testi, birçok şekilde yapılmaktadır, hastaya belirli tonlarda ses dalgalarını dinleterek işitme kaybı seviyesi mümkün olduğunca anlaşılabilir. İşitme merkezi muaynelerinde ise hem işitme kaybı derecenizi anlamak için ses dalgaları dinletilir hem de kulak içi kanalınızın durumu kontrol edilir kulağınız detaylı bir şekilde hekim tarafından incelenerek  işitme kaybı dereceniz saptanır.

ÖNCEKİ SAYFA
Hemen Ara Destek 0 506 947 58 72
WhatsApp Destek 0 553 918 84 86